Zrób 1 mały krok

 

Treści zamieszczone w tym dziale z wyjątkiem poniższego artykułu stanowią własność Sióstr Benedyktynek z Jarosławia i zamieszczone zostały tutaj na podstawie domyślnej zgody (Siostry na stronie www.zrob1malykrok.pl proszą również o rozpropagowanie akcji).

 

Mały krok dla człowieka, wielki krok… dla Benedyktynek

 

Jarosław, to miasto leżące w województwie podkarpackim nad rzeką San, które zamieszkuje blisko 40 tysięcy ludzi. Niegdyś było to miasto styku trzech wyznań (chrześcijaństwo, prawosławie, judaizm) oraz trzech kultur (polskiej, ukraińskiej i żydowskiej). To miasto wielu zabytków, pośród których jest opactwo sióstr Benedyktynek.

 

Trochę historii

 

Klasztor w Jarosławiu powstawał przez blisko czterdzieści lat. W latach 1611-1624 budowano kościół pod wezwaniem św. Mikołaja i Stanisława, a ok. roku 1650 zakończono prace budowlane przy klasztorze. Siostry Benedyktynki prowadziły swoją działalność do końca XVIII wieku, kiedy to dokonano kasaty klasztoru, a opuszczone budynki przejęła armia austriacka. Po zakończeniu I wojny światowej obiekt przeszedł na własność wojska polskiego. Podczas II wojny światowej klasztor pełnił funkcje stajni, magazynów i więzienia. Po ostatniej wojnie światowej opactwo przejmowali różni użytkownicy.

Dopiero w roku 1990 państwo zwróciło obiekt siostrom benedyktynkom, które po ponad dwustu latach rozłąki z opactwem powróciły i wznowiły swoją działalność. Ograniczenia finansowe spowodowały, że zakon przekazał znaczną  część opactwa na rzecz Archidiecezji przemyskiej. W tym roku siostry obchodzą jubileusz 400-lecia fundacji klasztoru.

Więcej historii, nieco duchowości benedyktyńskiej i wiele ciekawych informacji o opactwie benedyktynek znajdziecie w Internecie na stronie www.benedyktynki-jaroslaw.org.

 

Czym zajmują się Benedyktynki?

 

Ora et labora In laetitia pacis – módl się i pracuj w radości i pokoju. To zawołanie sióstr, którym żyją każdego dnia. Wspólnotę tworzy dziewięć sióstr, które każdego dnia wielbią Boga przez modlitwę. Na modlitwie siostry każdego dnia spędzają ponad sześć godzin. Oprócz modlitwy, która jest głównym zadaniem sióstr, udostępniają one stancje dla studentek, udzielają schronienia osobom będącym w potrzebie, przyjmują turystów i pielgrzymów, którzy pragną się wyciszyć i zapoznać z duchowością benedyktyńską. Siostry prowadzą także dwie pracownie: haftu i kartek okolicznościowych.

To oczywiście nie wszystkie zadania, jakie podejmują siostry z Jarosławia. W myśl przytoczonej benedyktyńskiej reguły, siostry angażują się w liczne sprawy, „aby we wszystkim Bóg był uwielbiony”.

 

Potrzeba wsparcia

 

Wszystkie klasztory benedyktyńskie są autonomiczne. oznacza to, że każdy dom musi sam troszczyć się o finanse na życie, funkcjonowanie i remonty. Siostry z Jarosławia utrzymują się z trzech emerytur oraz wsparcia kilku prywatnych darczyńców.

Klasztor jest w opłakanym stanie, a siostry same nie są w stanie pokryć ogromnych kosztów remontów. Dlatego powstała akcja „Zrób 1 mały krok”, dzięki której siostry pozyskują środki finansowe na remonty. Na stronie internetowej www.zrob1malykrok.pl można zapoznać się z akcją.

Obecnie rozpoczął się kolejny etap prac remontowo-renowacyjnych. W etapie pierwszym, dzięki wsparciu wielu osób siostrom udało się wyremontować część budynku. Wciąż jednak zostało wiele prac do wykonania w budynkach, które od wielu już lat nie były remontowane. Na podanej wyżej stronie siostra Barbara Dendor, przełożona klasztoru w Jarosławiu, prosi o wsparcie – wpłatę 30 złotych. Oczywiście siostry wdzięczne są za każdą przekazaną złotówkę.

Wpłat na remont klasztoru można dokonać w różny sposób: wpłacić na konto (dane poniżej) czy też skorzystać z gotowego formularza przelewu na stronie www.zrob1malykrok.pl/jak-pomoc/. To ważne, co teraz zrobisz z tymi informacjami! Możesz je pozostawić tylko dla siebie i zapomnieć. Możesz również wesprzeć siostry swoim darem serca, ale również swoją modlitwą. Zachęcam również do dzielenia się adresem www.zrob1malykrok.pl, aby więcej osób mogło dowiedzieć się o akcji i w ten sposób wesprzeć Benedyktynki z Jarosławia.

 

W podziękowaniu

 

Siostry każdego dnia pamiętają w swoich modlitwach o wszystkich darczyńcach – i tych wspierających duchowo, jak i materialnie. Siostry są też bardzo gościnne. Można zajechać do klasztoru zawsze, gdy jest się w okolicy. Proszą jednak o wcześniejszy kontakt, by mogły się lepiej przygotować na przyjęcie gości. Każdy pielgrzym u jarosławskich mniszek będzie mógł wypocząć, nabrać duchowych sił, jak również uczestniczyć we wspólnotowej modlitwie.

 

Klasztor Sióstr Benedyktynek

ul. Benedyktyńska 5

37-500 Jarosław

Bank Spółdzielczy w Jarosławiu

Konto   37 9096 0004 2001 0000 3766 0001

 

Tekst opracowany na podstawie informacji dostępnych w Internecie.

 

ks. Maciej Drozd

 

Copyright © by Maciej Drozd

Wszelkie prawa zastrzeżone

All rights reserved

 

Kontakt z autorem artykułu za pomocą poniższego formularza.                                            

 

Formularz kontaktowy